
Igaühe jaoks, kes soovib osta arvuti mängimiseks, tööks või õpinguteks, tekib küsimus, mis on parem — lauaarvuti või sülearvuti? Mõlemal on oma eelised, seega sõltub otsus kasutaja prioriteetidest. Vaatleme mõlemaid variante peamiste valikukriteeriumide seisukohalt.
Lauaarvuti on staatiline arvuti, mis asetatakse lauale või alla ja ühendatakse võrku. See koosneb süsteemiplokist, monitorist ja perifeerseadmetest (klaviatuur ja hiir). Lauaarvuti ostmisel saab valida igale komponendile vajalikud omadused. Sellega võrreldes on sülearvuti võimalused piiratud.
Sülearvuti on kantav, kaasaskantav arvuti, millel on pordid perifeerseadmete ühendamiseks. Sellel on sisseehitatud monitor ja klaviatuur ning puuteplaat, mis võib asendada hiirt. Sülearvutid töötavad nii võrgu kui ka aku pealt. Enamik mudeleid töötab umbes 12 tundi aku pealt, pärast mida vajab laadimist.
Oluline valikukriteerium arvuti valikul on töötlusvõimsus. Kahtlemata on tänapäevased sülearvutid üsna võimsad, kuid lauaarvutid jäävad neist siiski ette.
Kandmisseadmete protsessorid erinevad lauaarvutite omadest madalama taktsagedusega, mis aitab neil vähem kuumeneda ja vähem energiat tarbida. Sama kehtib ka mobiilsete ja lauaarvutite graafikakaartide kohta.
Kui teie peamine prioriteet on töötlusvõimsus, valige lauaarvuti, millel on vastavad omadused. Topp-sülearvutid võivad samuti olla väga võimsad, kuid need jäävad peaaegu alati maha tipptasemel lauaarvutite omadustest.
Mõõdudes täiendamisvõimalusi, on lauaarvutid selgelt sülearvutitega võrreldes eelisega. Sülearvutis saab suurendada ainult operatiivmälu ja vajadusel vahetada MХM graafikakaardi (kuigi seda on raske leida). Sellel alal muud muudatused on võimatud. Lisaks on sülearvutite lahtivõtmine ja kokkupanemine keeruline, mis nõuab suuri kulutusi ja aega.
Siin on lauaarvuti jaoks olulised eelised:
- Kõiki perifeerseadmeid saab vahetada väga lihtsalt — vaid paari minutiga.
- Täiendamine ei ole keeruline, kõige tähtsam on, et komponendid oleksid omavahel ühilduvad. Kõikidele arvuti komponentidele pääseb ligi lihtsalt, kui eemaldada süsteemiploki kaas.
- Lauaarvutis saab vahetada kõik, alates RAM-ist ja jahutussüsteemist kuni süsteemiploki korpuse ja toitejuhtmeteni.
- Lisaks saab lauaarvuteid lihtsasti kohandada:
- Paigaldada RGB valgustust või LED-paneele, et luua isikupärane mänguri arvuti stiil.
- Katke korpus vinüülkiledega, paigaldage dekoratiivpaneele, kaunistage aerograafiaga jne.
- Soovi korral saab muuta isegi mõne komponendi välimust, näiteks RAM-mooduleid või graafikakaardi katet.
Kui valite sülearvuti ja lauaarvuti vahel, pidage kindlasti meeles oma tegevusala ja tulevase seadme kasutusmugavuse omadusi. Sõltuvalt seatud eesmärkidest ja ülesannetest ning eluviisist saate valida sobiva seadme — kantava arvuti või lauaarvuti.
Mis on parem mängimiseks: arvuti või sülearvuti?
Mängude jaoks on selge vastus: mängimiseks on parem osta lauaarvuti. Selle otsuse eelised on ilmsed:
- Lauaarvuti saab täiendada, lisades komponente ja kohandades seda nõudlikule mängule vastavaks.
- Mängimine suurel ekraanil on alati kirkam, realistlikum ja põnevam.
- Arvuti võib tagada ruumilise heli, mis on mängimiseks oluline.
- Lauaarvutid on parema jahutussüsteemiga võrreldes sülearvutitega.