
Videokaart ehk graafikaprotsessor (GPU) on seade, mis vastutab piltide töötlemise ja kuvamise eest ekraanil. Lihtsamalt öeldes muudab see protsessorilt saadud teabe selliseks, nagu me seda ekraanil näeme. Videokaart on oluline mängude, graafikaga töötamise, videomontaaži, 3D-modelleerimise ja teiste ülesannete jaoks, mis nõuavad suurt jõudlust graafika töötlemisel. Mida võimsam on videokaart, seda kiiremini kuvatakse pilt ja seda kõrgem kvaliteet on. Täpsustage vajalikud FPS (kaadrit sekundis) ja ekraani resolutsioon.
Ekraani resolutsioon on pikslite arv horisontaalselt ja vertikaalselt. Mida kõrgem on resolutsioon, näiteks Full HD 1920 × 1080, Quad HD 2560 × 1440 või 4K 3840 × 2160, seda selgem ja detailsem on pilt. Kuid kõrgete parameetrite jaoks on vaja võimsamat ja kallimat videokaarti, kuna see peab töötlema rohkem pikslite andmeid. Kui teie eelarve on piiratud, siis orienteeruge Full HD resolutsioonile.
FPS (kaadrit sekundis) on näitaja, mis määrab, kui palju kaadreid sekundis töötleb ja kuvab videokaart. Mida rohkem on FPS-i, seda sujuvam ja loomulikum on liikumine ekraanil. Arvatakse, et mugavaks mängimiseks piisab 60 FPS-ist. Kuid kui otsite kõrgeid tulemusi online-šuuterites, siis orienteeruge 100 FPS-ile ja rohkemale.
Mida võimsam on videokaart, seda kõrgemal resolutsioonil suudab see tagada suurema FPS-i. Ja seda kaunimad ja detailsemad on ekraanil nõudlikud mängud. Pidage meeles, et on palju mitte-nõudlikke mänge, milleks ei ole vaja võimsat videokaarti. Näiteks mõned lihtsad indie-mängud saavad isegi integreeritud videokaardiga tagada tohutu FPS-i igas resolutsioonis. Kuid “raske” AAA-mängud nõrgematel videokaartidel muutuvad “slaidishowks”.
Pidage meeles, et videokaardi koormus võib mängimise ajal oluliselt muutuda. Kui ekraanil on rahulik olukord väheste detailidega, võib FPS olla üle 100. Kuid see võib langeda paarikümnele, kui ekraanile ilmuvad kiiresti liikuvad objektid. Selle arvestamiseks kasutatakse videokaartide testides termineid AVG, 1% ja 0,1%. AVG on keskmine FPS-i väärtus mingi aja jooksul. 1% ja 0,1% näitavad, kui palju FPS võib suure koormuse korral langeda.
Näiteks võtame järgmised testitulemused: AVG: 43, 1%: 26, 0,1%: 4. Mida see tähendab? Oletame, et mängite 10 minutit ja peaaegu kogu selle aja jooksul jääb FPS vahemikku 45–50. Kuid 5–6 sekundi jooksul (1% 10 minutist) võib FPS langeda kuni 26-ni. Erilised dünaamilised hetked võivad põhjustada mängu aeglustumist kuni pool sekundit (0,1% 10 minutist), kus FPS langeb 4-ni.
Kuna dünaamilised stseenid on sageli kõige olulisemad, võib selline viivitus mängu läbimist takistada. Testitulemusest näeme, et videokaart ei suuda mängu sujuvalt mängida. Vähemalt nende seadete puhul.
Valige sobivad videokaardid ja otsige üles mängu ja valitud seadme nimi. See aitab leida videokaardi teste ja mõista, kas see tagab vastuvõetava FPS-i valitud resolutsioonil.