
Videokaart on üks peamisi komponente mitte ainult mänguarvutites, vaid ka tööarvutites. Seetõttu on küsimus, millist videokaarti osta 2025. aastal, aktuaalne nii mänguritele kui ka neile, kes tegelevad videomontaaži ja 3D-graafikaga. Enamasti otsitakse siiski videokaarti just mängimiseks. Täna räägime parimatest 2025. aasta turul saadaolevatest videokaartidest ning sellest, millised mudelid sobivad kõige paremini mängimiseks.
GeForce RTX 3050 8G – NVIDIA algtaseme videokaart Full HD jaoks
Kuigi Ampere arhitektuuriga videokaardid esitleti juba 2020. aastal, on GeForce RTX 3050 8G endiselt aktuaalne ning see mudel ilmus 2022. aastal. Tänu heale hinna ja jõudluse suhtele on see suurepärane algtaseme valik säästlikele mänguritele.
See kaart suudab pakkuda sujuvat mängukogemust mis tahes AAA-mängudes 1080p eraldusvõimega, kuid ainult keskmiste seadistustega. Kuigi videomälu maht on piisav isegi kõrgema kvaliteediga tekstuuride jaoks, ei suuda graafikaprotsessor suuri koormusi taluda.
RTX 3050 8G sisaldab spetsiaalseid tensor- ja RT-tuumasid, kuid neist pole mängudes eriti kasu – kiirte jälgimine põhjustab tõsiseid viivitusi ja jõudluse langust. Küll aga toetab kaart teise põlvkonna DLSS-i, mis võimaldab kompenseerida FPS-i langust keerukamates mängudes ja tagada sujuvama kogemuse.
Kaardi suur pluss on madal energiatarve – vaid 130 W. Seetõttu töötavad isegi odavamad RTX 3050 8G mudelid vaikselt ja püsivad jahedana, mis on oluline väikeste korpuste ja halva õhuvooluga süsteemide puhul.
Radeon RX 6600 – AMD algtaseme videokaart Full HD jaoks
RX 6600 on otsene konkurent RTX 3050 8G-le, pakkudes sarnast jõudlust, kuid mõne puudusega. Sellel pole CUDA-tuumasid, vaid kasutatakse shader-blokke, mida on vähem kui konkurendil. Selle kompenseerimiseks on AMD tõstnud graafikaprotsessori taktsagedust, kuid 7 nm protsess hoiab energiatarbe madalal.
RX 6600 jõudlus on enamasti võrdne RTX 3050 8G-ga, kuid Nvidia kaart võidab DLSS-i toe tõttu. Kuna RX 6600 ei oma tensor- ja RT-tuumasid, jääb see DLSS-i puudumise tõttu mõnes mängus maha. Samuti vananeb see kaart kiiremini kui RTX 3050 8G.
GeForce RTX 4060 – parim Full HD mängukaart
RTX 4060 põhineb Ada Lovelace’i arhitektuuril ja pakub suurepärast jõudlust 1080p eraldusvõimega. Tänu tugevale graafikaprotsessorile jooksevad mängud sujuvalt isegi maksimaalsete seadistustega. Raskemates mängudes aitab DLSS kaadrisagedust säilitada.
RTX 4060 toetab kiirte jälgimist, kuid selleks tuleb graafikaseadeid langetada ja DLSS aktiveerida. Suureks eeliseks on madal energiatarve – maksimaalselt 115 W, mis tagab vaikse ja jaheda töö.
GeForce RTX 4060 Ti – algtaseme 2K mängukaart NVIDIA-lt
RTX 4060 Ti on RTX 4060 võimsam versioon, millel on 40% rohkem CUDA-tuumasid, suurem RT- ja tensor-tuumade arv ning kõrgem taktsagedus. See võimaldab mängida 1080p eraldusvõimega maksimaalsete seadistustega ja 2K resolutsioonis keskmistel seadistustel.
Kuid 8 GB videomälu on 2K jaoks piirang, mistõttu Nvidia pakub ka 16 GB versiooni, mis on aga kallim ja ei pruugi olla kuluefektiivne. DLSS aitab siiski jõudlust tõsta.
Radeon RX 7700 XT – AMD algtaseme 2K videokaart
RX 7700 XT pakub paremaid toorjõu näitajaid kui RTX 4060 Ti, sealhulgas 12 GB mälu ja laiema mälusiini. Kuid arhitektuuri eripärade tõttu on selle reaalne jõudlus RTX 4060 Ti-ga võrdne.
Puudusteks on kõrge energiatarve (245 W) ja nõudlik jahutussüsteem. Kiirte jälgimisel on selle jõudlus nõrk, eriti 2K eraldusvõime juures.
GeForce RTX 4070 Super – parim valik 2K mängimiseks
RTX 4070 Super on ideaalne valik 2K mänguritele, pakkudes üle 100 FPS-i enamikus mängudes. Tänu suurele CUDA-tuumade arvule, tugevatele tensor-tuumadele ja RT-blokkidele suudab see töötada isegi 4K eraldusvõimega, kui graafikaseadeid langetada ja DLSS sisse lülitada.
Kaardi energiatarve on 225 W, kuid reaalses kasutuses jääb see alla 200 W, mis teeb selle kasutamise mugavaks ka ilma võimsa toiteplokita.
Radeon RX 7900 XTX – AMD algtaseme 4K kaart
Kuigi RX 7900 XTX on AMD lipulaev, jääb selle tegelik jõudlus alla ootustele. Ilma kiirte jälgimiseta on see konkurentsivõimeline, kuid kui kiirte jälgimine sisse lülitada, langeb selle jõudlus alla RTX 4070 taseme.
Samuti vajab kaart tugevat jahutust ja tarbib üle 300 W energiat. Seda võib pidada algtaseme 4K kaardiks, kuid Nvidia pakub samas hinnaklassis paremaid valikuid.
GeForce RTX 4080 Super – parim videokaart 4K jaoks
RTX 4080 Super on suurepärane valik 4K mängimiseks. Enamikus mängudes töötab see probleemideta, kuid kõige raskemate ja optimeerimata mängude puhul võib jõudlus langeda. DLSS kaadrigeneraator aitab siiski säilitada sujuva mängukogemuse.
GeForce RTX 4090 – parim kaart 4K mängimiseks, montaažiks ja graafikaks
RTX 4090 on kõige võimsam tarbijale suunatud videokaart, mis suudab ilma DLSS-ita hallata isegi kõige nõudlikumaid mänge maksimaalsete seadistustega ja kiirte jälgimisega.
Siiski on selle energiatarve 450 W, mis nõuab kvaliteetset jahutust ja võimsat toiteplokki. Kuid kui raha pole probleem, on see parim valik nii mängimiseks kui ka professionaalseks tööks.