Töötav arvuti eraldab pidevalt soojust. Kui kasutaja mängib näiteks nõudlikku mängu, töötab arvuti veelgi intensiivsemalt ja seetõttu kuumeneb üha enam. Probleemid tekivad siis, kui eraldub rohkem soojust, kui ventilaator suudab ära juhtida. Tolmu kogunemine on üks peamisi ebapiisava soojuse hajutamise tegureid.
Tolmu kogunemine süsteemiplokis või sülearvutis mõjutab jõudlust kahel viisil: see sunnib arvutit pidevalt olema “kuum” ja raskendab süsteemi sisemiste ventilaatorite kaudu soojuse ärajuhtimist.
Tihe tolmu kogunemine ventilaatoris vähendab selle töökiirust, takistades komponentide kiiret jahutamist süsteemiplokis. Sama kehtib tolmu kohta radiaatori ümber, mis aeglustab soojuse ärajuhtimist ja viib süsteemi temperatuuri kiire tõusuni.
Üllataval kombel võib arvuti jõudlust mõjutada isegi tubakasuits. Regulaarne suitsetamine süsteemiploki lähedal soodustab tõrvade settimist seadme ventilatsiooniavadesse (sarnaselt sellele, kuidas need settivad inimese kopsudesse).
Protsessoril on sisseehitatud ülekuumenemise kaitse: tipptemperatuuri saavutamisel väheneb töötsükkel, samuti pinge. Seda protsessi nimetatakse throttlinguks. Throttling kaitseb protsessorit ülekuumenemise tõttu kahjustuste eest, kuid mõjutab oluliselt selle jõudlust. Kui throttling ei aita, hakkavad arvuti erinevad komponendid välja lülituma.
Probleemi lahendamiseks protsessori ülekuumenemise ja throttlinguga aitab regulaarne süsteemiploki puhastamine.